Parikkalan kunnanhallitus hyväksyi eilisessä kokouksessaan Kirkonkylän entisestä koulusta ja Niukkalan vanhasta kunnantalosta jätetyt ostotarjoukset. Kunnanvaltuusto päätti kesäkuussa, että Parikkalan kunta luopuu tarpeettomista ja vajaakäytössä olevista kiinteistöistä, jonka jälkeen viisi kunnan kiinteistöä on ollut julkisessa myynnissä Parviisi Oy:n kautta.
Kirkonkylän entisestä koulusta jätettiin määräaikaan mennessä yksi ostotarjous. Kiinteistö myytiin 20 000 eurolla Riitta ja Chister Lindroosille. Niukkalan entisestä kunnantalosta jätettiin niin ikään yksi ostotarjous ja kiinteistö myytiin Matti Laukkaselle, Arto Siitoselle ja Matti Siitoselle. Myyntihinta oli 10 000 euroa.
Niukkalan entisestä palotallista kunta sai kaksi ostotarjousta, joista toinen oli 7501 euroa ja toinen 5000 euroa. Kunnanjohtajan esityksestä asia jätettiin vielä pöydälle.
Puhelimen päähän tavoitettu Matti Laukkanen ei vielä tiennyt tarkalleen sanoa, mitä kunnantalon rakennukseen on tulevaisuudessa tulossa. – Kunhan pääsen ensin tiloja katsomaan niin selkeyttää asiaa. Tarkoituksena on kuitenkin, että rakennus palvelee asukkaita ja kesäasukkaita siten, että kylä pysyy virkeänä, kertoo Laukkanen. Parikkalan kunnan tarkoituksena on siirtää kirjastotoiminta entiselle palvelutalolle syksyn aikana. – Omasta puolestani kirjasto saa pysyä nykyisellä paikallaan niin kauan kuin on tarvetta, Laukkanen toteaa.

K.L.