Maalari-Milla tekee kutsumustyötään

18 -vuotiaalla Milla Valtosella on muutamien kuukausien päästä edessään suuri päivä. Kaksoistutkintoa suorittavalla reippaalla nuorella naisella ovat opinnot jo loppusuoralla, ja alkukesällä ylioppilaslakin lisäksi juhlitaan pintakäsittelyalan perustutkintotodistusta. Millasta tulee maalari.

Ala on ollut selvä heti alusta asti. – Tykkään siitä, että työssä näkee heti oman käden jäljen. Eniten kiinnostavat ulkomaalaushommat, kuten esimerkiksi seinien ja kattopintojen maalaukset, Milla sanoo. Tällä hetkellä Milla on työharjoittelussa Imatran K-Raudan maalipuolella. – Monet pitävät tätä enemmän miesten alana, mutta itse asiassa meidän luokalla on vain 2 poikaa ja 8 tyttöä, hän kertoo.

Viittä vaille valmis maalari on nyt myös aloitteleva yrittäjä, sillä Milla tarjoaa maalauspalveluja Uukuniemen, Parikkalan ja lähikuntien alueella. – Ei minulla toisaalta ole mitään varsinaista rajaa minne en töihin lähtisi. Jos joku tarjoaa urakkaa Rovaniemeltä niin sinne sitten, Milla naurahtaa. Maalaushommissa apuna on myös Millan poikaystävä. -Se nopeuttaa huomattavasti etenkin suuremmissa töissä, hän toteaa. Maalauksen lisäksi kätevältä pariskunnalta luonnistuvat myös muut pintakäsittelytyöt.Tulevaksi kevääksi ja kesäksi Milla toivookin saavansa paljon yhteydenottoja ja työllistyvänsä heti yritystoiminnan alkumetreiltä lähtien.

Kutsumustyöstä kertoo myös motivaatio kaksoistutkinnon suorittamiseen. -En missään vaiheessa ole kokenut, että ylioppilastutkinnon suorittaminen yhdessä ammatillisen koulutuksen kanssa olisi vaikeaa. En ylipäätään keksi mitään muuta alaa tai työtä mikä tuntuisi yhtä omalta kuin tämä ala, Milla päättää.

 

DSC_0113
Iloinen ja reipas maalari Milla Valtonen on aloittamassa yritystoimintaa Etelä-Karjalan alueella.

ilmoitusMillaValtonen

K.L.

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tageja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>